Azalie należą do rododendronów. Są okazałymi krzewami o dekoracyjnych kwiatach i liściach. Do ich uprawy stosuje się kwaśną i bogatą w próchnicę glebę, która powinna być wilgotna i dobrze napowietrzona. Azalie kwitną w okresie wiosennym – w maju i czerwcu.
Azalia to długowieczny krzew ogrodowy o pięknych kwiatach stanowiących o wysokich walorach dekoracyjnych. Wyróżnia się azalie wielokwiatowe i japońskie. Rośliny te preferują glebę próchniczą, kwaśną i wilgotną. Ponadto należy azalie należy sadzić na stanowiskach słonecznych i półcienistych.
Azalie – jakie są rodzaje?
Azalie, podobnie jak różaneczniki, należą do rodzaju Rhododendron. Są to długowieczne krzewy o niezwykle dekoracyjnych kwiatach i miękkich, lekko owłosionych liściach. Rośliny te mogą osiągać rozmiary – wysokość i szerokość – do 2 m. Z tego powodu, decydując się na azalie w swoim ogrodzie, należy zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń do wzrostu i rozwoju. Wśród azalii wyróżnia się: azalie japońskie oraz wielokwiatowe. Pierwsze z nich, czyli azalie japońskie, są zimozielonymi lub półzimozielonymi krzewami kwitnącymi w maju i charakteryzującymi się zwartym pokrojem. Ta odmiana preferuje stanowiska znajdujące się w półcieniu, wilgotne i dobrze osłonięte przed wiatrem i mrozem. Druga odmiana – azalie wielokwiatowe kwitną w maju i czerwcu, a ich zaletą jest odporność na mróz. Należy je sadzić w miejscach słonecznych i półcienistych. Azalie wielokwiatowe początkowo cechują się luźnym pokrojem, jednak z wiekiem ich krzewy stają się zwarte i bardziej okazałe.
Azalie – jak uprawiać?
Azalie uprawia się w pojemnikach lub w gruncie. Najlepszym okresem na sadzenie azalii jest kwiecień. Te piękne, długowieczne krzewy wymagają próchnicznej i kwaśnej gleby o odczynie pH 4 -5,5. Ponadto, gleba powinna być dobrze przepuszczalna, napowietrzona i wilgotna. W sytuacji niedysponowania takim rodzajem podłoża przed zasadzeniem azalii w ogrodzie należy przygotować roślinom optymalne stanowisko do wzrostu i rozwoju. Pierwszym krokiem jest usunięcie chwastów i przekopanie ziemi, np. kompostem. Sadzenie azalii nierzadko wiąże się z koniecznością zakwaszenia podłoża poprzez zastosowanie gotowego podłoża dla różaneczników lub nieodkwaszonego torfu i kory sosnowej. Azalie preferują stanowiska słoneczne i półcieniste. Należy je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Azalie lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego można je umieszczać w pobliżu zbiorników wodnych.
Azalie – pielęgnacja
Azalie są krzewami nie wymagającymi regularnego przycinania. Wczesną wiosną, czyli na przełomie marca i kwietnia rośliny te można lekko przyciąć w celu nadania im pożądanego kształtu oraz zagęszczenia krzewu. Dwa razy w roku – w kwietniu oraz na przełomie czerwca i lipca azalie należy nawozić stosując środki przeznaczone do nawożenia rododendronów lub roślin wrzosowatych. Krzewy te wymagają systematycznego podlewania. W okresie intensywnych upałów azalie powinno zraszać się wodą. W okresie jesiennym przed nadejściem zimy wskazane jest obfite nawodnienie azalii. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków wokół krzewu można ułożyć warstwę kory lub liści stanowiącą ochronę korzeni przed niskimi temperaturami.