Posiadanie pełnego i naturalnego uzębienia jest możliwe dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej, profilaktyce oraz regularnym wizytom u stomatologa. Wzrost świadomości zdrowotnej sprawia, że coraz więcej osób regularnie dba o uśmiech. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy braki zębowe są niemożliwe do uniknięcia?

Maskowanie ubytków

Implantolog w Warszawie to dzisiaj bardzo często odwiedzany specjalista. Zresztą nie tylko w stolicy kraju coraz więcej osób chce mieć piękne i idealnie równe zęby bez żadnych ubytków. Dzięki nowoczesnej medycynie, jeśli pacjent z jakiegoś powodu stracił jeden ząb, kilka zębów lub nawet wszystkie, stomatolog, korzystając z osiągnięć protetyki, ortodoncji, chirurgii zębowej, może przywrócić mu ładne i – co najważniejsze – funkcjonalne uzębienie.

Dlaczego ubytki należy uzupełniać?

Względy estetyczne to nie jedyne, a nawet nie najważniejsze wskazanie do odbudowy braków zębowych. Kluczowe jest to, że nawet brak jednego zęba może doprowadzi do bardzo negatywnych zmian w obrębie całego uzębienia – zębów, kości, stawów skroniowo-żuchwowych. W pierwszym roku po usunięciu zęba zanika 25% kości w tej okolicy, w kolejnych 3 latach zanik ten może objąć aż 40–60% kości, potem jest on już coraz mniejszy, natomiast sukcesywnie postępuje. Doprowadza to do osłabienia pozostałych zębów, zaburzeń żucia, a nawet zwyrodnień w stawach skroniowo-żuchwowych.

Metody uzupełnienia braków zębowych

Pacjent ma do wyboru całą gamę możliwości uzupełniania braków w uzębieniu.

  • Po pierwsze może zdecydować się na uzupełnienie ruchome, czyli wyjmowane z ust na czas zabiegów higienizacyjnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o protezy osiadające oraz podparte na naturalnych zębach. Tego typu uzupełnienia nie są jednak szczególnie wygodne, a ponadto mogą negatywnie wpływać na tkanki jamy ustnej.
  • Lepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie stałe. Obejmuje braki zębowe (mosty lub implanty) oraz braki tkanki twardej zęba obecnego w ustach (korony).
  • Pacjent może zastanowić się nad zastosowaniem mostu adhezyjnego – uzupełnienia niewielkich braków zębowych, niewymagającego mocnego szlifowania zębów filarowych. Most można przygotować w ciągu kilku dni.
  • Brakujące tkanki zęba (np. po złamaniu) uzupełnia się za pomocą koron zębowych. Często zaleca się stosowanie wzmocnionego kompozytu z polimerem. Tego typu korony stosuje się również jako tymczasowe zabezpieczenie po zabiegu implantacji (samego wszczepu).
  • Obecnie najpopularniejszym sposobem uzupełniania braków zębowych są implanty. Powszechnie mianem tym określa się zarówno właściwy implant, a więc niewielką tytanową śrubę wkręcaną do kości żuchwy lub szczęki, jak i montowaną do niego specjalną koronę. To rozwiązanie mocne i trwałe. Dobrze zamontowane implanty mogą służyć pacjentowi do końca życia, a co najważniejsze – sposób ich wszczepienia sprawia, że siła żucia zostaje przeniesiona – tak jak w przypadku zębów naturalnych – na kość.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najważniejsze metody produkcji szkła

Szkło wytwarza się od tysięcy lat, jednak metody wykorzystywane do tego celu wielokrotnie się zmieniały. Jak obecnie wygląda proces produkcji...

Zamknij