Żyjemy w czasach, w których ciężko o autorytety. Upada też prestiż zawodów, które niegdyś były bardzo cenione społecznie. Z tego powodu nauczycielowi w dzisiejszych czasach bardzo ciężko zbudować autorytet wśród uczniów, a zdobywanie ich szacunku to długa i żmudna praca. Jednak warto podjąć wysiłek, gdyż nauczycielowi cieszącemu się uznaniem innych pracuje się dużo łatwiej niż takiemu, który tego autorytetu nie ma.

Potrzeba pasjonatów

Największe szanse na efektywną współpracę z młodzieżą ma nauczyciel, który ma naturalne skłonności do pracy w tym zawodzie. Lubi swoją pracę, swój przedmiot i uczniów, z którymi spotyka się na co dzień. Podstawą jest jego pozytywne podejście i niezniechęcanie się drobnymi porażkami. Nauczyciel potrafi poprowadzić lekcję tak, aby zainteresować uczniów, zachęcić ich do dyskusji i czynnego udziału we wszystkim tym, co dzieje się na zajęciach.

Dyscypliny nigdy dość!

Nauczyciel, któremu zależy na uznaniu uczniów, nie może sobie pozwolić na zbyt duże rozluźnienie i zbyt swobodne kontakty z uczniami. Wówczas uczniowie zaczną traktować go jak kolegę ,a nie wzór do naśladowania. Nauczyciel musi być wymagający, a przy tym uczciwy w stosunku do wszystkich swoich podopiecznych. Spostrzeżenie to potwierdza fakt, że po latach lepiej wspominamy tych nauczycieli, którzy byli wymagający niż tych, na których lekcjach mogliśmy sobie pozwolić niemal na wszystko.
Jednocześnie dobry belfer nie może przy tym zapominać o ludzkich odruchach – uśmiechu, umiejętności zażartowania, niekiedy zrozumieniu dla uczniów. Młodzi ludzie nie lubią osób zbyt poważnych, dlatego dobry nauczyciel powinien umieć dostosować się do otoczenia, w którym przebywa. Jeśli zdobędzie sympatię uczniów, to jest duża szansa, że zyska również ich szacunek.

Ideał w pigułce

Obowiązkowy, sumienny, merytoryczny, obiektywny, uczciwy, odnoszący się do uczniów z szacunkiem i sympatią, zawsze chętny do dyskusji i pomocy, a przy tym wymagający i zmuszający swoich podopiecznych do systematycznej pracy to wzór nauczyciela, która ma największe szanse na zdobycie autorytetu wśród swoich podopiecznych.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdzie należy szukać wartościowych publikacji naukowych?

Nauka w szkole, studiowanie i – generalnie – samodoskonalenie się wymaga dostępu do materiałów z użytecznymi informacjami, danymi. Za pewnik...

Zamknij