Azalie należą do rododendronów. Są okazałymi krzewami o dekoracyjnych kwiatach i liściach. Do ich uprawy stosuje się kwaśną i bogatą w próchnicę glebę, która powinna być wilgotna i dobrze napowietrzona. Azalie kwitną w okresie wiosennym – w maju i czerwcu.

 

Azalia to długowieczny krzew ogrodowy o pięknych kwiatach stanowiących o wysokich walorach dekoracyjnych. Wyróżnia się azalie wielokwiatowe i japońskie. Rośliny te preferują glebę próchniczą, kwaśną i wilgotną. Ponadto należy azalie należy sadzić na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

 

Azalie – jakie są rodzaje?

 

Azalie, podobnie jak różaneczniki, należą do rodzaju Rhododendron. Są to długowieczne krzewy o niezwykle dekoracyjnych kwiatach i miękkich, lekko owłosionych liściach. Rośliny te mogą osiągać rozmiary – wysokość i szerokość – do 2 m. Z tego powodu, decydując się na azalie w swoim ogrodzie, należy zapewnić im odpowiednio dużą przestrzeń do wzrostu i rozwoju. Wśród azalii wyróżnia się: azalie japońskie oraz wielokwiatowe. Pierwsze z nich, czyli azalie japońskie, są zimozielonymi lub półzimozielonymi krzewami kwitnącymi w maju i charakteryzującymi się zwartym pokrojem. Ta odmiana preferuje stanowiska znajdujące się w półcieniu, wilgotne i dobrze osłonięte przed wiatrem i mrozem. Druga odmiana – azalie wielokwiatowe kwitną w maju i czerwcu, a ich zaletą jest odporność na mróz. Należy je sadzić w miejscach słonecznych i półcienistych. Azalie wielokwiatowe początkowo cechują się luźnym pokrojem, jednak z wiekiem ich krzewy stają się zwarte i bardziej okazałe.

 

Azalie – jak uprawiać?

 

Azalie uprawia się w pojemnikach lub w gruncie. Najlepszym okresem na sadzenie azalii jest kwiecień. Te piękne, długowieczne krzewy wymagają próchnicznej i kwaśnej gleby o odczynie pH 4 -5,5. Ponadto, gleba powinna być dobrze przepuszczalna, napowietrzona i wilgotna. W sytuacji niedysponowania takim rodzajem podłoża przed zasadzeniem azalii w ogrodzie należy przygotować roślinom optymalne stanowisko do wzrostu i rozwoju. Pierwszym krokiem jest usunięcie chwastów i przekopanie ziemi, np. kompostem. Sadzenie azalii nierzadko wiąże się z koniecznością zakwaszenia podłoża poprzez zastosowanie gotowego podłoża dla różaneczników lub nieodkwaszonego torfu i kory sosnowej. Azalie preferują stanowiska słoneczne i półcieniste. Należy je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru. Azalie lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego można je umieszczać w pobliżu zbiorników wodnych.

 

Azalie – pielęgnacja

Azalie są krzewami nie wymagającymi regularnego przycinania. Wczesną wiosną, czyli na przełomie marca i kwietnia rośliny te można lekko przyciąć w celu nadania im pożądanego kształtu oraz zagęszczenia krzewu. Dwa razy w roku – w kwietniu oraz na przełomie czerwca i lipca azalie należy nawozić stosując środki przeznaczone do nawożenia rododendronów lub roślin wrzosowatych. Krzewy te wymagają systematycznego podlewania. W okresie intensywnych upałów azalie powinno zraszać się wodą. W okresie jesiennym przed nadejściem zimy wskazane jest obfite nawodnienie azalii. Po wystąpieniu pierwszych przymrozków wokół krzewu można ułożyć warstwę kory lub liści stanowiącą ochronę korzeni przed niskimi temperaturami.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wybrać smartfon – 7 porad

Smartfon jest urządzeniem łączącym cechy wielu różnych urządzeń: telefonu, aparatu fotograficznego, odtwarzacz multimediów, przeglądarki internetowej, a nawet przenośnej konsoli do...

Zamknij