Letni czas sprzyja większej ilości ruchu i w końcu także pogoda zachęca do wysiłku fizycznego. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na lepszą formę i kondycję organizmu jest bieganie. To sport, który nie jest skomplikowany, nie wymaga zbierania dużej grupy ludzi, jak w sportach zespołowych i wreszcie można uprawiać go wszędzie. Także na wakacjach.

Bieganie – jedna z najprostszych i najbardziej popularnych rodzajów aktywności fizycznej

Jest to rozwiązanie także dla osób, które mają bardzo słabą formę fizyczną. Bieganie należy zacząć bardzo powoli, od krótkich przebieżek wykonywanych na przemian z marszem. Z czasem warto zwiększać zakres minut, w których biegamy i zmniejszyć okres marszu. Celem treningu powinno być stopniowe wydłużanie czasu, w którym biegniemy bez zatrzymywania się. Dobrze jest wyznaczyć sobie konkretny cel, czyli np. 30 minut biegu bez przerwy. Kluczem do sukcesu jest także regularność, aby ćwiczenia miały efekt zaleca się bieganie minimum 3 razy w tygodniu. Należy nie przesadzać z tempem biegu, ponieważ wytrzymałość i tempo przyjdą z czasem. Dobrze jest także uzupełnić ćwiczenia biegowe ćwiczeniami na siłowni, które poprawią ogólną wydolność organizmu i zwiększą naszą siłę. Ciekawym pomysłem jest także zaplanowanie sobie startów w lokalnych biegach na krótkich dystansach, np. na 5 km. I w końcu, warto także znaleźć sobie kompana lub kompankę do biegania, aby nie robić tego w samotności!

Rozpoczynając przygodę z bieganiem warto także pamiętać o:

  • doborze odpowiedniego obuwia, czyli takiego, które bardzo dobrze będzie utrzymywać kostkę, będzie dobrze amortyzować stopy oraz pozwoli na oddychanie stóp w czasie biegania
  • o odpowiedniej rozgrzewce – czyli co najmniej 10-minutowych ćwiczeniach rozciągających całe ciało, które pozwolą na lepsze przygotowanie organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem nóg.
  • o wyborze komfortowego stroju do biegania – na pewno przydadzą się oddychające koszulki i wysokiej jakości bawełniane skarpety.
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pampersy dla dzieci – problemy

Bycie rodzicem to nie łatwe zadanie Maluszkiem trzeba się ciągle opiekować. Sporządzać posiłki, nosić na rękach, tulić jak płacze oraz...

Zamknij