Teorie spiskowe mają wielu zwolenników. Ich popularność wynika głównie z faktu, że potrafią być naprawdę fascynujące i wciągające. Dobrze przedstawiona historia szybko zyskuje liczne grono fanów. Co więcej – w miejsce jednej opowieści czy już rozwiązanej zagadki, szybko pojawiają się nowe – wypełniając wyobraźnię.

 

Zwolennicy teorii spiskowych przez wiele lat uważani byli za paranoików. Rozwój Internetu, a zwłaszcza portali społecznościowych, stał się pożywką dla tych, którzy chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami – aktywnie uczestnicząc w dyskusjach, zyskują naprawdę liczne grono fanów i zwolenników.

 

Teorie spiskowe – skąd wzięła się ich popularność?

 

Teorie spiskowe wywodzą się z przekonania, że każde działanie musi mieć jakieś sensowne wytłumaczenie. To naturalna skłonność człowieka, który np. dokona pełnej oceny zachowania innej osoby, zupełnie nie uwzględniając w niej czynnika, jakim jest szczęście czy przypadek. Wolimy zrzucać nawet najbardziej irracjonalne zachowania na karb podejmowania świadomych decyzji. Co więcej, specjaliści wskazują, że im bardziej wierzymy w nieprawdopodobne historie, uznając je za prawdziwe, tym mniej dopuszczamy i akceptujemy naukowe fakty, które je obalają. Dlatego właśnie tak ciężko zaakceptować nam niektóre katastrofy – błędne decyzje osób, które w nich uczestniczyły, warunki zewnętrzne czy po prostu splot nieszczęśliwych zdarzeń, tłumaczymy celowym działaniem innych. Ludzka wyobraźnia oczywiście nie zna granic, a umysł jest niewyobrażalną potęgą, ale zawsze należy zachować umiar i zdrowy rozsądek – nigdy nie lekceważąc przy tym nauki i jej dokonań.

 

Kto wymyśla teorie spiskowe?

 

Tak naprawdę często okazuje się, że jeśli cofniemy się do źródła jakiejś opowieści, odkryjemy, że powstała zupełnie przypadkiem. Czasem jej początkiem była zwykła plotka. O ile niegdyś rozprzestrzeniała się bardzo powoli, o tyle obecnie, w dobie internetu, każda informacja rozchodzi się błyskawicznie. Dodatkowo użytkownicy social mediów, angażując się w daną opowieść, dodają do niej kolejne hipotezy, z których wiele nabiera tzw. mocy sprawczej.

Oczywiście każda teza powinna być właściwie zbadana, ale największe teorie spiskowe świata nadal rozgrzewają umysły każdego z nas: kto zabił Johna Kennedy’ego czy lądowanie na księżycu naprawdę miało miejsce lub kto stoi za śmiercią Księżnej Diany? To tylko niektóre z nich. Wielu nadal twierdzi, że Elvis Presley żyje i co więcej są na to dowody, podobnie jak na lądowanie UFO w Roswell. Umysły od lat zaprząta też sprawa ataku na WTC i Pentagon – największego zamachu terrorystycznego, który wstrząsnął nie tylko Ameryką, ale całym światem.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Darmowa pożyczka online bez BIK

Internetowe pożyczki to najszybszy sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Niewiele osób wie, że te elastyczne rozwiązania bardzo często są też...

Zamknij