Nauka języka obcego może okazać się dla niektórych prawdziwą drogą przez mękę. Do swobodnej komunikacji w danym języku potrzebujemy przyswoić słownictwo oraz gramatykę danego języka. Zazwyczaj wymaga to od nas dużo samodyscypliny i czasu. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na to, aby nauka języka niemieckiego była łatwa i przyjemna.

Język niemiecki- logiczny i usystematyzowany

Język niemiecki jest stosunkowo łatwym językiem do przyswojenia, ma on bowiem proste i jasne zasady gramatyczne, których opanowanie nie powinno stanowić problemu.

Słownictwo

Aby swobodnie komunikować się w języku niemieckim, musimy przyswoić około 2 tysięcy słów. Nauka jednak nie musi opierać się tylko na żmudnym powtarzaniu słówek. Bardzo przydatne okażą się fiszki lub karteczki samoprzylepne, na których możemy zapisać trudne słówka.

Zapisane karteczki możemy porozklejać na szafkach, lustrze i w innych miejscach domu. Ważne, aby rzeczowniki niemieckie zapisywać wraz z ich rodzajnikami! Ciekawym rozwiązaniem może okazać się oglądanie bajek po niemiecku. Ich język jest prosty a fabuła jasna, wraz z upływem czasu, nie powinniśmy mieć także problemu ze rozumieniem niemieckich kanałów informacyjnych.

Słuchaj piosenek po niemiecku, jeśli ich nie rozumiesz, są strony internetowe z ich tłumaczeniami, a potem sam śpiewaj, chociażby pod prysznicem, utrwalisz w ten sposób nie tylko słownictwo, lecz także struktury gramatyczne.

Gramatyka

Aby nauczyć się gramatyki niemieckiej musisz zapamiętać kilka zasad, szczególnie jeśli chodzi o przypadki i zasady ich użycia. Rób to jednak w sposób przyjemny, baw się skojarzeniami! Nazwy przypadków niemieckich i ich kolejność możesz zapamiętać za pomocą zdania: Niania gna do Ali (Nominativ, Genitiv, Dativ, Akkustaiv). Zamiast zakuwać nudne tabelki, stwórz własną i pozaznaczaj w niej podobieństwa i różnice. W Internecie jest wiele przydatnych stron, z których szybko zrozumiesz gramatykę niemiecką.

20 minut dziennie

Poświęć dziennie tylko 20 minut na naukę i powtarzanie języka niemieckiego, nawet się nie spodziewasz, jak szybko zobaczysz pierwsze efekty.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Wszystkie kierunki studiów

Kiedy po zdanej maturze przychodzi czas na podjęcie ważnej życiowej decyzji – wyboru kierunków studiów, możemy czuć się nieco zagubieni....

Zamknij