Problem dogadania się dwojga ludzi dotyczy niemal każdego związku, składającego się z osobowości całkiem różnych od siebie (choć czasami podobnych, ale nie takich samych), mających swoje opinie, przyzwyczajenia, przekonania, którym ciężko nagle zmienić zdanie pod wpływem tej drugiej strony. Sztuka kompromisu jest bardzo trudna, znalezienie wypośrodkowania niektórych problemów, aby i wilk był syty i owca cała, jest niemal niemożliwe. Ucieczka od kłopotów i próba przeczekania ich może zakończyć się niezadowoleniem, złością, uczuciem przegranej i poniżenia. Sytuacje takie mogą doprowadzić do rozpadu nawet najbardziej udanego małżeństwa.

Jak zapobiec rozpadowi małżeństwa?

Jak ratować małżeństwo? W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy na pewno tego chcemy? Nic na siłę, każdy ma prawo do szczęścia, zadowolenia, spełnienia się, a jeśli związek nie dawał tego wcześniej to czy warto w niego dalej brnąć bez szansy na jakąkolwiek poprawę tylko i wyłącznie dlatego, że tak jest wygodniej i przyzwyczailiśmy się już.

Jeśli natomiast decyzja jest pozytywna należy podjąć wszelkie kroki zmierzające do umocnienia i rozwoju uczucia łączącego małżonków. Co to może być? Przede wszystkim należy ze sobą przebywać (nie obok siebie), spędzać razem czas, wykonywać jakąś wspólną czynność np. spożywanie posiłku. Dużo daje rozmowa, która pozwoli na wyładowanie codziennego stresu i da poczucie wsparcia drugiej osoby. Wyrażenie zrozumienia, współczucia, udzielenie rady, pomoc w rozwiązaniu kłopotu budują związek i miłość. Należy przy tym pamiętać, aby mogły wypowiedzieć się obie strony, nie tylko jedna.

Ważne jest aby wszędzie dominowała czułość i troska o tą drugą, ukochaną osobę (przytulanie się, całowanie, głaskanie). A chociaż jeden raz w miesiącu postarać się uwolnić od codzienności i rutyny, zostawić pociechy pod opieką innych, wyjść razem do kina lub teatru, na wystawę, na spacer – by w atmosferze randki pielęgnować swoje uczucie.

Dobrze robią również komplementy (nie przesadne i wymuszone). Powiedzenie czegoś miłego współmałżonkowi może nastawić go pozytywnie na cały dzień. Należy pamiętać przy tym, że właśnie on jest tą osobą wyjątkową, niepowtarzalną, bez której nasze życie nie ma sensu.

Przyczyny rozpadu małżeństw

Najczęstszymi przyczynami rozpadu małżeństwa są: tzw. niezgodność charakterów (w 45% przypadków), alkoholizm partnera (w 21% przypadków), zdrada (w 17% przypadków), przemoc i znęcanie się psychiczne (w 4% przypadków).

W chwilach kryzysu, kiedy sami nie dajemy sobie już rady, możemy skorzystać z pomocy specjalistów z poradni małżeńskiej. Decydując się na ratowanie związku, do końca warto coś robić. Czasami próba spojrzenia na wszystko z boku pozwala dostrzec to, czego nie widać będąc w centrum wydarzeń. Jest wiele par, które zwycięsko przeszły kryzys i przeżyły ze sobą jeszcze wiele wspólnych i cudownych lat.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak przetrwać rozstanie?

Prawie każdy z nas choć raz doświadczył zawodu miłosnego. Mathias Malzieu pisał: Każdemu się wydaje, że umrze, kiedy zostaje rozdzielony...

Zamknij