Smartfon jest urządzeniem łączącym cechy wielu różnych urządzeń: telefonu, aparatu fotograficznego, odtwarzacz multimediów, przeglądarki internetowej, a nawet przenośnej konsoli do gier. Nie każdy model smartfona zapewni taki sam poziom wydajności we wszystkich wymienionych grupach, z tego względu przez wyborem smartfona należy odpowiedzieć sobie na pytanie, na których z nich najbardziej nam zależy.

 

Telefon w abonamencie czy na kartę?

 

Decydując się na zakup smartfona, należy wziąć pod uwagę to, że w abonamencie często można kupić sprzęt wysokiej jakości za niewielką cenę, np. na virginmobile.pl. Samodzielny smartfon z tzw. górnej półki kosztuje od 1000 zł wzwyż.

System operacyjny

 

Obecnie najbardziej popularne systemy operacyjne w smartfonach, to: Google Android, Apple iOS i Windows Phone. Zdecydowanym liderem jest Android, przede wszystkim z tego względu, że stosowany jest przez większość producentów i nieustannie pojawia się najwięcej aktualizacji.

Ekran smartfona

 

W smartfonach najczęściej stosuje się trzy typy wyświetlaczy: AMOLED, IPS LCD oraz TFT LCD. Zdecydowanie najlepsze są AMOLED ponieważ zapewniają nasycone barwy i są stosowane w telefonach wyższej klasy. Najpopularniejsze są IPS, które gwarantują nieco słabsze oddanie kolorystyki, ale jasność i kontrast są w nich na wysokim poziomie. Najsłabszy ekran to TFT LCD.

Wielkość ekranu

 

Przekątna ekranu w smartfonach wynosi od 4 cali do 6,44 cala. Wybór wielkości zależy od własnych preferencji. Mniejszy zapewnia większą mobilność, natomiast większy daje możliwość komfortowego oglądania filmów, pisania maili, robienia notatek lub grania w gry.

Aparat fotograficzny w smartfonie

 

Należy pamiętać, że rozdzielczość zastosowanej matrycy nie jest kluczowa. Im większa tym lepiej – to obiegowa i daleka od prawdy opinia. Ważna jest matryca, oprócz niej na jakość aparatu wpływa szereg innych komponentów, a najważniejszy z nich to jasność obiektywu. Jasność określa się liczba przysłony (np. w zapisie np. f/2.0.) – im niższa – tym lepiej. W aparacie ważna jest też stabilizacja obrazu, szybki autofokus i zoom optyczny.

Pamięć w smartfonie

 

Pamięć RAM to najważniejsza cecha specyfikacji smartfona. Im jest jej więcej, tym urządzenie pracuje płynniej i szybciej. Ten element jest szczególnie ważny, gdy telefon ma być używany głównie do gier. Dobrej jakości smartfon w klasie budżetowej poniżej 1000 zł powinien mieć przynajmniej 2 GB RAM.

Procesor w smartfonie

 

Im niższa wartość liczbowa (określana nm) dotycząca procesora tym lepiej, oznacza to, że jest bardziej wydajny i technologicznie nowszy. Jego częstotliwość jest również bardzo istotna i w tym przypadku najlepiej, by była jak najwyższa.

Łączność bezprzewodowa

 

W smartfonach występuje kilka modułów łączności, m.in.: 3G, 4G LTE, Bluetooth, Wi-Fi i NFC. Najpowszechniejsza jest 3G, ale coraz częściej (również w tańszych urządzeniach) stosuje się o klasę wyższą łączność 4G LTE. Ważne też jest, aby telefon był wyposażony w Bluetooth (najlepiej w wersji 4.1, 4.2 lub 5.0) oraz Wi-Fi.

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czy używanie prezerwatyw to skuteczna metoda antykoncepcji?

Choć może wydawać się to mało romantyczne, to prawda jest taka, że jednym z najważniejszych zagadnień dotyczących współżycia ze sobą...

Zamknij