Joga jest ponadczasową, praktyczną nauką, rozwijającą się przez tysiąclecia i zajmującą się fizycznym, moralnym, psychicznym oraz duchowym zdrowiem człowieka jako całości – B.K.S. Iyengar.

Joga cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem.

Joga relaksuje, niweluje stres, wzmacnia mięśnie oraz ogólną kondycję ciała.

Z roku na rok powstaje coraz więcej nowych szkół jogi, do których uczęszczają sympatycy tych ćwiczeń relaksacyjnych w każdym wieku. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na zajęcia w szkole jogi ze względów finansowych, Z kolei osoby nie potrafią koncentrować się ćwicząc w grupie- w takiej sytuacji dobrą alternatywą jest samodzielne praktykowanie jogi w warunkach domowych. Jak zacząć swoją przygodę z jogą? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wygodny strój i mata

Joga to aktywność, na którą stać każdego, nie wymaga praktycznie żadnych nakładów finansowych. Nie musimy posiadać dobrej kondycji, by móc uprawiać jogę, jednak w przypadku problemów z kręgosłupem, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Nauczyciele jogi zalecają by ćwiczyć boso, w luźnym stroju, niekrępującym ruchów. Warto kupić specjalną matę do ćwiczeń, można też ćwiczyć na dywanie lub ręczniku.

Kiedy i jak długo ćwiczyć?

Najlepiej ćwiczyć wczesnym rankiem lub wieczorem, wtedy gdy będziemy mieli pewność, że nic nie będzie nas rozpraszać. Świadomy oddech, odpowiednie skupienie na ćwiczeniach są niezwykle ważne przy praktykowaniu jogi.

Jeżeli nie uprawiamy czynnie żadnego sportu, pierwsza sesja asanów nie powinna trwać dłużej niż 20 minut. Pamiętaj, że ćwiczenia nie mogą sprawiać ci bólu-jeżeli czujesz dyskomfort przerwij ćwiczenie. Do niczego się nie zmuszaj, gdyż jest to krótka droga do kontuzji. By móc odczuć wszystkie korzyści jakie daje joga warto praktykować ja codziennie o stałej porze.
Ćwicz minimum 2 godziny po posiłku przy opróżnionym pęcherzu. Istnieje wiele odmian jogi, warto zaopatrzyć się w kilka podręczników z zestawami asanów, by odnaleźć swój styl ćwiczeń.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gry dla dwulatka

Na rynku istnieje mnóstwo gier i zabawek adresowanych do najmłodszych odbiorców. Jak z pośród tak bogatej oferty, wybrać grę odpowiednią...

Zamknij