Latem stolica tętni życiem. Osoby, które stawiają na kulturalne rozrywki z pewnością znajdą coś, co ich usatysfakcjonuje. Repertuar wakacyjnych imprez i eventów jest bardzo bogaty. Można wybrać się, np. na Festiwal Klawesynowy, recital fortepianowy na świeżym powietrzu lub na warsztaty naprawy ceramiki złotem.

 

Muzyka klasyczna w Warszawie

 

W czasie wakacji szczególnie warto wybrać się na recital fortepianowy do Łazienek Królewskich. Koncerty w wykonaniu światowej klasy artystów z całego świata odbywają się w każdą niedzielę (od maja do września) w godzinach: 12:00 i 16:00 pod pomnikiem Fryderyka Chopina w ogrodzie Modernistycznym. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. W czasie pobytu w Łazienkach miłośnicy muzyki klasycznej oraz kompozytorów tego nurtu mogą również zwiedzić Podchorążówkę. Główną postacią tego miejsca jest Ignacy Jan Paderewski, po którym pamiątki zebrane zostały tutaj w formie eksponatów.

 

Muzyki poważnej w stolicy można posłuchać również w ramach następujących wydarzeń:

– Letni Festiwal Klawesynowy to koncerty muzyki klawesynowej prezentowanej w utworach z przestrzeni dziejów: od elżbietańskiej Anglii poprzez XVII-wieczną Francję, splendor czasów Bacha do współczesności.

  • kiedy: 24-28.07, godz. 19:00,
  • gdzie: Galeria Stara Prochownia.

 

– Inauguracyjny koncert symfoniczny: Nehring / Dyczko

  • kiedy: 09.08, godz. 20:00,
  • gdzie: Teatr Wielki – Opera Narodowa.

 

– Recital fortepianowy: Alexei Lubimov,

  • kiedy: 10.08, godz. 20:00,
  • gdzie:Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

 

Letnie imprezy – warsztaty, seanse filmowe i spotkania

 

Poszukując letnich rozrywek, warto postawić na imprezy kulturalne. Warszawa w tym temacie, oprócz spektaklu pod chmurką czy eventów na nadwiślańskich plażach, oferuje również wiele warsztatów i możliwości czynnego uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze. Jednym z takich przykładów jest projekt o nazwie “Lato w Koperniku”. W ramach tego wydarzenia można, m.in.: posłuchać koncertów na żywo w planetarium i na dachu w ogrodach, obejrzeć film w ramach plenerowego kina letniego, wziąć udział w prelekcjach (np. na temat tego jak dbać o własną prywatność w mediach), uczestniczyć w warsztatach – indywidualnych i rodzinnych (na których za pomocą nowoczesnych i tradycyjnych urządzeń można zbudować most, auto, latawiec, a nawet robotyczną łapę). Inną, równie pełną ciekawych kulturalnych rozrywek, lokacją są Łazienki Królewskie. Latem odbywają się tam wykłady z zakresu literatury oraz warsztaty obejmujące różne dziedziny sztuki dla dzieci i dorosłych. Osoby lubiące zajęcia manualne, mogą zainteresować warsztaty kintsugi. Pokaz japońskiej techniki naprawy ceramiki, polegającej na łączeniu zniszczonej porcelany przy użyciu złota, odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 12:00 w Muzeum Łazienki Królewskie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Co warto zobaczyć w Warszawie nocą?

Miejski wieczorny spacer to doskonała okazja do zobaczenia stolicy z nieco innej i bardzo ciekawej perspektywy. Po zachodzie słońca można...

Zamknij