Żeby zagraniczny urlop rzeczywiście okazał się czasem wytchnienia i relaksu, musimy się do niego dobrze przygotować. Na etapie planowania wyjazdu musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą wpłynąć na komfort i bezpieczeństwo pobytu.26

Uważaj w krajach trzeciego świata

W przypadku wyjazdu na własną rękę, czyli bez udziału biura podróży, musimy też zadbać o kwestie logistyczne. Gdzie będziemy spać? Jak dotrzemy na miejsce? Co będziemy robić w punkcie docelowym? Czy region, do którego się udajemy, ma rozwiniętą infrastrukturę turystyczną? Ile będą nasz kosztować wypłaty gotówki z bankomatu? To tylko niektóre pytania, na które musimy znaleźć odpowiedź, zanim udamy się w podróż.

Jednak najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Nie powinniśmy wyjeżdżać tam, gdzie nasze życie będzie zagrożone, gdzie nasza wolność może zostać bezprawnie ograniczona. Planując wycieczkę, uwzględnijmy aktualną mapę konfliktów zbrojnych. Zorientujmy się w sytuacji geopolitycznej regionu, do którego mamy zamiar się udać.

Śledząc ostatnie doniesienia, można pokusić się o wytypowanie najniebezpieczniejszych kierunków wyjazdów wakacyjnych. Na liście na pewno znajdą się: południowy-wschodni kraniec Turcji (granica z Syrią), zbuntowane prowincje gruzińskie (Abchazja i Osetia Południowa), Półwysep Synaj, Suez i Port Said w Egipcie, Naddniestrze (uznający się za osobne państwo region autonomiczny Mołdawii).

Niebezpieczeństwa w dalekiej Azji

Eksperci ds. bezpieczeństwo odradzają też podróżowanie po pograniczu indyjsko-pakistańskim, w rejon pogranicza indyjsko-birmańskiego i w rejon Manipuru. Nie zaleca się też wyjazdów do Dżammu i Kaszmiru, czyli najbardziej wysuniętego na północ stanu indyjskiego.

Samodzielnie lepiej nie zbaczać z głównych szlaków w Birmie. Dotyczy to zwłaszcza terenów sąsiadujących z Laosem, Chinami i Tajlandią. Ta ostatnia też jest na cenzurowanym. Szczególnie niebezpiecznie może być na jej południu oraz przy granicy z Kambodżą.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Czym myć okna?

Piękna okna są powodem do dumy dla każdego gospodarza. Problem w tym, że elewacja budynku się brudzi. Wystarczą opady deszczu,...

Zamknij