Uczniowie przygotowujący się do matury od jakiegoś czasu muszą mierzyć się z obowiązkiem zdawania matematyki. Obowiązek ten wszedł kilka lat temu i spędza sen z powiek przyszłym maturzystom, szczególnie tym o talentach humanistycznych, którym matematyka sprawia trudność.

Matura to jeden z ważniejszych momentów w życiu młodego człowieka.

Stanowi zamknięcie pewnego rozdziału, nie bez powodu nazywa się go egzaminem dojrzałości. Jest to moment trudny ze względu na decyzje, które młody człowiek musi wtedy podjąć. Do nich należy przede wszystkim wybór odpowiednich przedmiotów do zdawania na maturze jak i przyszły wybór kierunku studiów.

Matematyka jest przedmiotem nie tyle trudnym co wymagającym zaangażowania, zdolności analitycznych, dużego skupienia i systematyczności w nauce. Jeśli jednak w toku trzyletniej nauki uczeń nie był zbyt pilny na lekcjach matematyki, pozostaje liczyć na ostatnią chwilę i przygotować się w tempie ekspresowym.

Ważne jest zakupienie odpowiednich pomocy naukowych oraz zorganizowanie sobie testów matematycznych z poprzednich lat maturalnych. Pozwoli to na zapoznanie się z poziomem testów i realną oceną własnych możliwości w ich przyswajaniu. Takiej oceny powinien też dokonać nauczyciel licealny a w miarę możliwości i potrzeby korepetytor.

Jeśli konieczne korepetycje

Korepetycje nie są tanie, a dobry korepetytor to wydatek rzędu nawet kilkuset złotych miesięcznie. Jednak każdy rodzic wie, że jest to inwestycja długoterminowa, ponieważ poza nauką do egzaminu maturalnego inwestuje się w dostanie się na dobry kierunek studiów. Studia natomiast mogą zadecydować o późniejszej ścieżce kariery dziecka, a w rezultacie o jego pozycji na całe życie.

Korepetycje z matematyki to rzecz dla osób nie tylko niezdolnych, które mają braki w materiale i przygotowaniu do matury. Są one jednak dość kosztowne, w zależności od prestiżu nauczyciela i jego wiedzy. Można bowiem zorganizować korepetytora wśród studentów matematyki, którzy na pewno będą mniej kosztownym wydatkiem.

Egzamin maturalny to jeden dzień wielkiego stresu.

Matematyka nie przoduje w rankingach ulubionych przedmiotów, a jej zdanie na maturze sprawia wielu dużych trudności. Sam egzamin trwa prawie trzy godziny, aby go zdać trzeba zdobyć prawie 30% punktów. Wydaje się, że nie jest to duża ilość, jednak w praktyce wielu uczniów nie zdaje matury właśnie przez problemy na egzaminie z matematyki.

Na egzaminie uczeń może korzystać z ołówka, długopisu, ekierki, linijki i prostego kalkulatora. Dozwolone są również tablice matematyczne, które stanowią doskonałą ściągę do zadań.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Profesjonalne praktyki studenckie

Młodym osobom trudno jest zdobyć pracę. Bezrobocie wśród osób do 24. roku życia wynosi 30 proc. W Europie są kraje,...

Zamknij