Wbrew pozorom komunikaty to nie tylko słowa, które wypowiadamy. Znaczenie ma również wiele innych elementów aktu komunikacji, z których możemy odczytać konkretne informacje. W związku z tym warto uważnie się przyglądać rozmówcom. Ich zachowanie i gesty mogą więcej powiedzieć o nich, niż wypowiadane przez nich słowa.

Gesty znane i mniej znane

 

Te ostatnie są źródłem zaledwie 7 proc. informacji o człowieku, który je wypowiada. Znacznie więcej można uzyskać z komunikacji niewerbalnej, w tym mowy ciała. Na podstawie tych gestów można ocenić, co myśli w danym momencie druga strona.

Bawienie się długopisem albo okularami przez jednego z interlokutorów oznacza, że ten ktoś zastanawia się nad odpowiedzią. W ten sposób gra na zwłokę, czyli próbuje zyskać kilka-kilkanaście sekund na zebranie myśli i podjęcie decyzji.

Gdy ktoś podpiera głowę (policzek) zaciśniętą pięścią i ma wyprostowany palec wskazujący, znaczy to, że ocenia swojego rozmówcę. Podpieranie podbródka kciukiem to sygnał, że ocena jest negatywna. Jeśli taka osoba pociąga swoje ucho, oznacza to, że się zgadza i za chwilę to powie.

Niektóre sygnały są łatwe do zdekodowania. Do takich należą: drapanie się po głowie (zastanawianie się), uśmiech (wyraz sympatii), potakiwanie głową albo unoszenie brwi (zainteresowanie tematem), ściągnięcie brwi (dezaprobata, niezrozumienie), bębnienie palcami po blacie (zniecierpliwienie, znudzenie).

Mowa ciała jest ważna w wielu sytuacjach. Pamiętajmy o tym, gdy jesteśmy obserwowani podczas jakiegoś spotkania, np. rozmowy o pracę. Rozchylmy ramiona i dłonie (możemy je oprzeć na kolanach) oraz zwróćmy stopy w kierunku rozmówcy. W ten sposób damy wyraz swojej otwartości i chęci nawiązania bliskiego kontaktu.

Gdy skrzyżujemy dłonie i nogi, przeciwna strona może te gesty odczytać jako wyraz nieprzejednania, braku chęci porozumienia się. Równie źle wypadniemy, jeśli dodatkowo opuścimy głowę i będziemy zgarbieni. Dla interlokutora będzie to sygnał, że się boimy i najchętniej zapadlibyśmy się pod ziemię. Pracodawca na pewno nie zechce zatrudnić osoby, której brak przebojowości i pewności siebie.

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak szybko awansować?

Każdy chce robić to, co sprawia mu przyjemność i być za to należycie wynagradzanym. Wiadomo, że im wyższe stanowisko w...

Zamknij