Kiedy po zdanej maturze przychodzi czas na podjęcie ważnej życiowej decyzji – wyboru kierunków studiów, możemy czuć się nieco zagubieni. Chodzi o to, że mamy bardzo wiele możliwości, a wybór jest tylko jeden. Wybór ten musi być podyktowany nie tylko naszymi zainteresowaniami i możliwościami, ale także (a może przede wszystkim) refleksją na temat przyszłych szans na rynku pracy. Refleksja ta jest bardzo istotna – przecież od tego zależy, czy po trzech lub pięciu latach zdobędziemy satysfakcjonującą pracę, która pozwoli na utrzymanie siebie i swojej rodziny.

Jakie mamy możliwości?

Możemy wybierać spośród uniwersytetów kształcących na zróżnicowanych kierunkach studiów, politechnik specjalizujących się w kształceniu na kierunkach technicznych, uniwersytetów lub akademii ekonomicznych, które oferują takie kierunki jak ekonomia, rachunkowość, finanse itp., a także akademii wychowania fizycznego lub różnorodnych szkół wyższych o profilu artystycznym.

Jakie kierunki wybrać, by mieć pewność przyszłego sukcesu?

Obecnie rynek oferuje najwięcej miejsc pracy dla absolwentów szkół technicznych (elektroniki, automatyki, robotyki, informatyki), a także akademii ekonomicznych (szczególnie prace w różnych międzynarodowych korporacjach w branży finansowej). Z pewnością zatrudnienie znajdą również absolwenci szkół medycznych (przede wszystkim lekarze różnych specjalności).

Prawda jest jednak taka, że choć wiele zależy od wyboru kierunku, na tym się jednak nie kończy.

Bardzo ważne jest nasze osobiste zaangażowanie w naukę, zainteresowanie, uczestniczenie w życiu uczelni. Nawet wybierając kierunek społeczny czy humanistyczny, możemy wiele osiągnąć, jeśli wyróżnimy się z tłumu absolwentów i udowodnimy przyszłemu pracodawcy, że jesteśmy wyjątkowi.

Warto uczestniczyć również w różnego rodzaju konferencjach, a także podejmować praktyki w trakcie studiów. Z pewnością na naszą konkurencyjność wpłynie również znajomość języków obcych (przede wszystkim płynna znajomość angielskiego).

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przygotowanie do matury z matematyki

Uczniowie przygotowujący się do matury od jakiegoś czasu muszą mierzyć się z obowiązkiem zdawania matematyki. Obowiązek ten wszedł kilka lat...

Zamknij